ÖDEDİKLERİNİZİ GERİ ALABİLİRSİNİZ...

ÖDEDİKLERİNİZİ GERİ ALABİLİRSİNİZ...

Duman İnşaat

Bankalardan ev kredisi kullanmak istediğinizde, bankalar ekspertiz ve ipotek ücreti tahsil ediyor.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, bankaların ev kredisi kullananlardan haksız şekilde ipotek ve ekspertiz bedeli alındığını ve bu bedellerin tüketicilere geri ödenmesi gerektiğini açıkladı.
Habere göre; şahin, bankaların özel gayrimenkul değerleme şirketlerine dedikleri ücreti müşterilerinden tahsil etmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Kayseri'de bir tüketicinin itiraz edip tüketici hakem heyetine başvurmuş ve olumlu sonuçlanmıştı. Bunun üzerine banka itiraz ederek 1. Mahkemeye çıkan davada yine tüketici lehine sonuçlanmıştı. Şahin bu emsal kararın tüketicilerin başvurması halinde bankaların gayrimenkul değerleme şirketi tarafından gerçekleşen ekspertiz raporunun bedelini iade etmeleri gerektiğini vurguladı. Başkan Şahin "Ekspertiz ücretleri bankalar için ekstra gelir kaynağı durumuna geldi. Bankalar normal koşullarda 300 lira ekspertiz ücreti öderlerken, tüketicilerden 600 lira 700 lira gibi ücretler talep edebiliyorlar. Ayrıca bankalar tüketicilerden aldıkları ekspertiz ücretlerinin faturasını da kendi adlarına kestirerek vergiden düşüyorlar. Bu devlete karşı yapılan bir hile. Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi bankanın ekspertiz işlemine ilişkin toplu fatura sunduğunu, davalı adına bağımsız fatura sunmadığından, yapmış olduğu ekspertiz işlemini davalı adına faturalandıramadığından davanın reddine karar verdi ve Tüketici Hakem Heyetinin kararını onadı. Bankadan konut kredisi kullanmış tüketiciler, ekspertiz ücreti ödemişlerse, tüketici hakem heyetlerine başvurarak, ödedikleri miktarı talep edebilirler. Herhangi bir belge sunmalarına da gerek yoktur. Bu konuda Tüketici Hakem Heyeti, bankadan bilgi isteyecektir." şeklinde sözlerine devam etti.
Tüketiciler Birliği bu çerçevede geriye dönük 10 yıl içinde tüm ekspertiz ücretlerinin ödenmesi gerektiği ve bu konuda başvuru yapan tüketicilere destek verilmesi belirtildi.
 

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz