"ECZANE MODELİ" İŞYERİ NEDİR?

Duman İnşaat

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ardarda açılan AVM ile ilgili farklı bir öneri getirdi. Palandöken'in "eczane modeli" olarak sunduğu öneriye göre, yanyana gibi yakın lokasyonlardaki AVM 'lerin birbirine zarar vermesi önlenecek.
Palandöken iş yeri, zincir market ve AVM'lerin açılışlarında bazı kuralların gözetilmesi vurguladı ve "Bu açılışların nüfus ve bölge planlamasına göre ilgili mesleki oda, kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişi yapılarak izne tabi tutulması gerekiyor. Eczane açılışlarındaki kanun gibi düzenlemeyle zincir market ve AVM'lerin de yan yana açılarak birbirlerine zarar vermesi önlenmeli." diye konuştu.
Başta esnaflar olmak üzere aynı sektörden mekanların yanyana açılması müşteri kaybına sebep oluyor ve zamanla kapatılmak zorunda kalıyorlar. TESK Başkanı eczane açılışlarındaki kanun gibi bir düzenlemenin ihtiyaç olduğunu bu şekilde zararın önleneceğini savunarak sözlerine şu şekilde devam etti, "Perakende Yasası çıkarıldığından bugüne ekonomimizde birçok değişim yaşandı. Dolayısıyla düzenleme şu an ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap veremiyor. Bir bakkalın yanına tekrar bir bakkal açılması, zincir marketlerin her sokağa peş peşe kurulması, yan yana ve karşılıklı açılan AVM'ler herkese müşteri kaybettiriyor. Birçok yeni iş yeri, herhangi bir fizibilite yapılmadan aynı sektörden, aynı caddede ve sokakta bir sürü olmasına rağmen açıldığı için kısa süre sonra batıyor."

Palandöken 'e göre, esnaf ve sanatkarların zarar görmemesi ve ekonominin sağlam temellere oturtulması açısından bu tür açılışların yeni kurallar koyularak onlara uygun olması oldukça önemli. "Eczane açılışlarındaki kanun gibi düzenlemeyle zincir market ve AVM'lerin de yan yana açılarak birbirlerine zarar vermesi önlenmeli. Bu açılışların nüfus ve bölge planlamasına göre ilgili mesleki oda, kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişi yapılarak izne tabi tutulması gerekiyor. Bu konuda, esnaf meslek ve ticaret odaları ile belediye, kaymakamlık ve valilik yani ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacak kurul, yapacağı fizibilite ve Ar-Ge çalışması sonucunda karar vermeli. Eczaneler hakkında kanunda belirtilen, 'İlçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde açılması' yani nüfus kriteri bu konuda örnek olmalı ve kurulacak ortak komisyon, belirlenecek kurallar doğrultusunda karar vermeli." diyerek TESK Başkanı konunun önemi vurguladı.

HABER KATEGORİLERİ

ETİKETLER

SON HABERLER

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz