DAİRE FİYATLARINDA ÇİMENTONUN YERİ

DAİRE FİYATLARINDA ÇİMENTONUN YERİ

Duman İnşaat

Son dönemlerde bazı müteahhitlerin çimento fiyatları artmasını sebep göstererek inşaatları durduklarını açıklamışlardı. Bu açıklama sonrasında çimentoculardan da tepki geldi.
Habere göre; sektörün temsilcileri dünyanın en ucuz çimentosunun Türkiye 'de üretildiğini ve satıldığını belirterek müteahhitlerin konut fiyatlarını %50 düşürmesi doğrultusunda çimentoyu kendilerine ücretsiz vereceklerini öne sürdü.
Çimento sektörünün çatı kuruluşlarından TürkÇimento’nun Anadolu Buluşmaları etkinliği Gaziantep’te gerçekleşt. Etkinlik öncesi basınla yapılan sohbet toplantısında ve sektörün online katıldığı etkinlikte TürkÇimento Başkanı Fatih Yücelik, TürkÇimento Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ve TürkÇimento Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, açıklama yaptı. Sektör temsilcilerinin iddialara yanıtları, çimento üretimi ve maliyetleriyle ilgili verdikleri bilgiler özetle şu şekilde: 
“150 metrekarelik bir dairede beton maliyeti 21 bin lira. Çimento da bunun üçte biri... Ürünü bedava versek daireler ucuzlayacak mı? Müteahhitler daire fiyatını yüzde 50 düşürsün biz de çimentoyu bedava verelim. ODTÜ’nün yaptığı araştırmaya göre, çimentonun konut inşaatı maliyetindeki payı yüzde 3 ile 5 arasında. Betonun yoğun olarak kullanıldığı, dünyanın en yüksek üçüncü barajı Yusufeli’nin maliyetinde çimentonun payı yüzde 7.7.”
“Çimentonun hammaddesi taş olduğu için yerli kaynakla üretildiği söyleniyor. Ama o taş toprak kendi kendine mi çimento oluyor? Taşı 1200 derece sıcaklıkta eritip sıvı hale getiriyoruz. Bunun için ithal petrokok kullanıyoruz. Bunun maliyetimizdeki payı yüzde 65. Eriyen taşı soğutmak için de elektrik kullanıyoruz. Petrokok ile elektriğin maliyetteki toplam payı yüzde 80’i aşıyor. Petrokokun tonu 1 yılda 40 dolardan 200 dolara çıktı. Elektrik fiyatları yüzde 61 zamlandı.”
“Bir ton çimento üretmek için 207 liralık kömür, 86 liralık elektrik kullanıyoruz. İşçilik ve diğer maliyetler de 106 lira. Bir ton çimentonun maliyeti 399 lira.”
“Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Türkiye’de çimentonun tonu 35 dolar. Çin’de 70, fuel oil ile üretim yapılan Kuveyt’te 80, doğalgazla üretilen Suudi Arabistan’da 60 dolar... Müteahhitler, ‘Çimento 400-500 liraya çıktı’ diyor. Hiçbir fabrikada bu fiyat yok. Bizden çıkışı 330-340 lira. Nakliye pahalandığı için ürüne daha fazla ödüyor olabilirler. Nakliye ücretleri bizi bağlamaz.”
“İthal ettiğimiz kömürün maliyeti artmasın diye parasını peşin ödüyoruz. Elektrik faturamızı, işçinin ücretini de gününde yatırıyoruz. Maliyetlerimizi peşin öderken ürünü 90 gün, 120 gün vadeli veriyoruz. Bir nevi faizsiz bankacılık yapıyoruz.”
Türkiye’nin, dünyanın ikinci büyük çimento ihracatçısı olduğunu, geçen yıl 1.8 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını söyleyen Fatih Yücelik, fiyat tartışmaları sonrasında gündem olan ihracata ‘kayda alma’ hamlesinin, bir çeşit kısıtlama olabileceğini öngördü. Yücelik şunları söyledi: “Yüzde 40 kapasite fazlamız var. Maliyeti ihracatla dengeliyoruz. İhracat kısıtlanırsa pek çok fabrika batar. Üretim azalır. Maliyetler yükselir. İnşaatçı da dünya fiyatlarından çimento kullanır. Biz yurtdışı kontratlarımızı yerine getiremediğimiz için ceza öderiz. Pazarlarımızı kaybederiz ve 10 yılda da geri alamayız. Çok üstümüze geliyorlar. İnşaatta diğer maliyetler içerisinde en az çimentonun fiyatı arttı. Biz artık fabrikaları devretmeye hazırız.”
Diğer taraftan, Gaziantep’teki toplantıda açıklamalarda bulunan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ise, son dönemde yükselen ev fiyatları üzerinden müteahhitlere tepki gösterdi. 
150 metrekare büyüklüğündeki bir evde beton maliyetinin 21 bin Türk Lirası olduğunu vurgulayarak, çimentonun bunun üçte biri olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, “Ürünü bedava versek daireler ucuzlayacak mı? Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürsün biz de çimentoyu bedava verelim” dedi. 
TÜRKÇİMENTO Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, konuya ilişkin açıklamasında “Bizim en büyük maliyetimiz enerji. Yıl başından bu yana kullandığımız elektriğin fiyatı yüzde 61 arttı. Bu kadar maliyet artışı varken sorumlusu biz gösteriliyoruz. Adeta günah keçisi ilan edildik. Fakat mevcut şartlarda yabancı yatırımcı sadece Türkiye'ye Bodrum'a tatil için gelir” ifadelerini kullandı. 

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz