ENERJİ KİMLİK VERGİSİNDE VAKİT DARALIYOR!

ENERJİ KİMLİK VERGİSİNDE VAKİT DARALIYOR!

Duman İnşaat

Türkiye ‘de mesken amacıyla kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini arttırmaya yönelik alınması zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi ‘nde binaların enerji sınıfları gösteriliyor. A,B,C,D,E,F,G şeklinde binanın enerji sınıflandırmasını bildiren belgenin geçerliliği 10 yıl olacak. EKB alabilmek için mal sahipleri veya yöneticilerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine başvurması gerekli.

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunmak amacıyla kullanılan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmiyor. Bunlara ek olarak sera, atölye, içinde ısıtma-soğutma kullanılmayan cephanelik depo ve ahır gibi alanlar ile  Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar da EKB almayacak.

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, konuyla ilgili olarak türkiyede üretilen elektriğin %40 ‘nın binalarda kullanıldığını belirtti. "Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla 9,1 milyon bina bulunuyor, bu yapıların yüzde 87’sini konut nitelikli binalar oluşturuyor. EKB ile sağlanacak enerji tasarrufu 5 yılda 3,2 milyar lira olarak öngörülüyor. Enerji verimliliği açısından EKB tarihi bir adım." diye konuştu. kentsel dönüşüm sebebiyle kentleşmede ciddi bir büyüme olduğuna dikkat çeken Kalsın, "Bina sayısında ciddi bir artış söz konusu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan, bireysel yalıtım yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5,6 milyon konutun yalıtım ihtiyacı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, bir binada ısı kayıplarının yüzde 40’ının dış duvarlarından, yüzde 30’unun pencerelerinden, yüzde 17’sinin kapı ve hava girişlerinden, yüzde 7’sinin çatıdan ve yüzde 6’sının alt kat döşemelerinden kaynaklanıyor. Sağlıklı bir yalıtımla ciddi oranda enerji tasarrufu sağlamak ve aile bütçesini rahatlatmak mümkün. Hesaplamalara göre, yaklaşık 5,6 milyon adet konutun yalıtımının tamamlanması durumunda yıllık 3 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu, yani 1 milyar dolarlık gaz ithalatının azaltımı sağlanabilir."  ifadelerini kullandı.

Son durumda Türkiye 'de şu an EKB alan bina sayısının 873 bin olduğu biliniyor, 8 milyonun üzerinde binanın daha bu belgeyi alması gerekli.

Ayrıca EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.  

 

HABER KATEGORİLERİ

ETİKETLER

SON HABERLER

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz