Ev sahipleri dikkat! Büyük ceza geliyor!

Ev sahipleri dikkat! Büyük ceza geliyor!

Duman İnşaat

 

Konut piyasası son zamanlarda zor günler geçiriyor. Piyasanın yeniden canlanması ve istikrarın korunması için yeni bir takım kısıtlamaların gündeme gelebileceği konuşuluyor.  Bunlardan en önemlisi de ev sahiplerini yakından ilgilendiren tapu harcı konusu oldu.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla, gayrimenkul satış işlemlerinin daha dikkatli incelenmesi konusunda talimat verdi. Özellikle tapu harcı konusunda yapılan usulsüzlüklerin önüne geçilebilmesi için denetimlerin artık çok daha sıkı yapılacağı belirtildi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gayrimenkul piyasasında yaşanan usulsüzlüklerin önüne geçebilmek için sıkı tedbirler alınması için çalışmalara başladı.  Ev sahiplerini yakından ilgilendiren özellikle tapu harcı konusunda yapılan usulsüzlüklerin önlenmesi için denetimlerin artık çok daha sıkı yapılacağı belirtildi.

 

Habere göre; tapu harcı konusunda yapılan usulsüzlüklerin önlenmesi için denetimlerin artık çok daha sıkı yapılacağı belirtildi. Usulsüzlük tespit edildiğinde ise, usulsüz işlem yapmaya çalışanlara büyük cezalar kesilecek.

 

Kısa süre içerisinde yapılması beklenen resmi bir takım açıklamalarla birlikte yeni vergi düzenlemelerinin detayları netlik kazanacak ve bu düzenlemelerin tapu sahipleri ile emlak vergisi mükellefleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri daha iyi anlaşılmış olacak.

 

Yeni düzenlemeler;

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yapılacak düzenlemelerin taslak aşaması büyük ölçüde tamamlanmış durumda. Söz konusu bu yeni düzenlemelerin ekonomik dengeyi sağlamak ve vergi adaletini tesis etmek amacı güttüğü de belirtiliyor.

 

Bakanlık harekete geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla, bakanlık personeline gayrimenkul satış işlemlerini daha dikkatli incelemeleri konusunda kesin bir talimat verildi.

 

Boş evler için yeni vergi geliyor

Temmuz 2022 senesinde uygulamaya başlanan ve konut kiralarındaki artışı %25 ile sınırlayan tavan düzenlemesi, son zamandaki bir açıklama ile iptal edildiği kaydedildi.

 

 Uzun süre piyasa değerlerinin altında kira geliri elde eden ev sahipleri, mevcut sınırlamaların kaldırılmasıyla birlikte, mülklerini kiralamaktan kaçınarak boş tutmayı tercih ediyorlar.

 

Bu eğilim, emlak piyasasında olası bir risk unsuru olarak değerlendiriliyor ve bu bağlamda, kullanılmayan konutlar için yeni bir vergilendirme sistemi devreye sokulacak.

 

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz