KİRADA %25 ZAM SINIRI KALKIYOR!

KİRADA %25 ZAM SINIRI KALKIYOR!

Duman İnşaat

 

Kiralardaki fahiş artışın ardından % 25 zam sınırlaması getirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni düzenleme ile zam sınırlamasının kalkacağını açıkladı. Bu hamlenin gerçekleşmesi ile kiracılar korkuyla kiracılara gelecek zammı bekliyor.

 

Kira sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihinde kalkıyor. Konut kira zammında artık eskiye dönülecek. Borçlar Kanunu’nun 344. madde uyarınca 12 aylık enflasyon ortalaması hesabına göre yapılacak. 2 Temmuz sonrası artık konutlarda kira zammı enflasyon ortalamasına yani, her ay TÜİK tarafından açıklanan bültende yer alan oran baz alınarak 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yapılacak.

 

Kiracıların %9,4 ü geçen ay kiralarını ödeyemedi.

İPA'nın İstanbul Barometresi araştırmasına katılanların % 49,2’si son kira artış döneminde ev sahibi ile sorun yaşadığını belirtti. Katılımcıların % 9,4’ü geçen ay kirasını ödeyemediğini belirtti. Katılımcıların % 49,2’si son kira artış döneminde ev sahibi ile sorun yaşadığını belirtti. 

 

Ev sahipleri %25 Kira sınırlamasını dinlemiyor.

Birgünnet'te yer alan habere göre; zam sınırı ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirdi ancak katılımcıların % 65,2’si son kira artışı döneminde kira artışının kanunda belirtilen % 25’lik orandan daha yüksek olduğunu belirtirken % 27,9’u % 25 oranında, % 6,9’u ise % 25’ten daha düşük bir oranda kira artışı gerçekleştiğini belirtti.  

 

Kiracılar korkuyla zamn dönemini bekliyor.

Kira artış hızı yavaşlasa da yüksek seviyede olmaya devam ediyor. Endeksa’nın verilerine göre bu iki yılda Türkiye’de kiralar nominal olarak % 265 arttı. Yasal sınıra karşın iki katı artış yapmak zorunda kalan kiracılar, korkuyla zam dönemini bekliyor.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 Temmuz itibarıyla bitecek konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının devam etmesine gerek olmadığını belirtmişti.

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz