KONUT SATIŞ RAKAMLARI

KONUT SATIŞ RAKAMLARI

Duman İnşaat

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, geçen hafta yaptığı konuşmada sanayi üretim rakamlarının ardından, ipotekli konut satışlarında da ılımlı bir toparlanma yaşandığını belirtti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 18 mart tarihinde açıklanan verilere göre, şubatta konut satışları, ocak ayına göre % 7,6 artarak 78 bin 450 adete yükseldi. İpotekli konut satışları ise bir önceki aya göre %36 artarak 8 bin 890 adetle, 5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İlk defa satılan konut sayısı şubatta, ocak ayına göre % 5,1 artarak 32 bin 648'e çıktı. İkinci el konut satışları da şubatta geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 12,3 azalış göstererek 45 bin 802 olarak gerçekleşirken, ocak ayına göre ise % 9,3 arttı. İstanbul 8 bin 97 konut satışı ile bu alanda da ilk sırada yer aldı.
 İpotekli satışlardaki aylık artış, 2016 yılının ağustos ayından bu zamana kadar en yüksek seviyeye ulaştı. 2018 yılının aralık ayında % 5,2 'ye kadar gerileyen ipotekli konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı 2019 'un ocak ayında  %8.9 'a çıkıp, şubatta % 11,3 seviyesine yükseldi. Böylece, ipotekli satışların payında ayda 2 kattan fazla artış sağlanmış oldu.
Kamu bankaları öncülüğü ile başlayan faiz düşüşleri sayesinde ipotekli konut satışlarında hareketlenmeler oluştu. Ani değişen kur farklarından dolayı 2018 ekimde %2,5 çıkan konut kredi faiz oranları, 2019 şubat ayında %1,5 a kadar gerileme sağladı.

 

HABER KATEGORİLERİ

ETİKETLER

SON HABERLER

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz