SON 4 YILIN EN YÜKSEK RAKAMI

SON 4 YILIN EN YÜKSEK RAKAMI

Duman İnşaat

Türkiye istatistik kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisi için 2018 yılı ilk çeyrek rakamlarını ve büyüme oranlarını açıkladı. Rakamlara göre Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk üç ayında %7,4 lük büyüme sergiledi. Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Türk özel sektörü 2018 yılının ilk çeyreğinde, gerçek potansiyelini ortaya koymuştur. Bu büyüme performansı içerisinde inşaatın da yeri gözden kaçırılmamalıdır. 2017 yılının ilk çeyreğinde %5,2, 2016 yılının ilk çeyreğinde %2,5 büyüyen inşaat sektörü bu yılın ilk çeyreğinde %6,9’luk büyüme gerçekleştirmiştir. 2017 yılında inşaat sektörünü geliştirmeye yönelik düzenlemelerin etkisi ile %8,9’luk büyüme yakalayan inşaat sektörü 2018 yılının ilk çeyreğinde, son 4 yılın en yüksek ilk çeyrek büyümesine ulaşmıştır” dedi. Bu başarılı rakamın ardındaki sorunlara değinen Yavuz Işık, müteahhitlerin yeni inşaat noktaları için isteksizliğini vurguladı. Geçen yıl ile kıyaslandığında yapı ruhsatı sayıları, yüz ölçüm olarak %33, bina sayısı olarak %23, daire sayısı olarak %42 düşüş gerçekleşti. Düşüş oranları oldukça yüksek olması müteahhitleri korkutmuştur.

Yavuz Işık, nisan ve mayıs aylarında ki talep azlığının meydana geldiğini haliyle ikinci çeyrekte de yavaşlama olması beklenen bir sonuç olduğunu vurguladı. Bu sebeple, sektörü geliştirmeye yönelik son dönemlerde alınan tedbirler oldukça yerinde ve zamanlaması çok doğrudur. Teşviklerden bazıları olan; Bakanlar kurulu kararı ile 6 ay sürelik konut teslimlerinde KDV %18 yerine %8 uygulanması, tapu harçlarının %4 ten %3 e düşmesi ve konut kredilerinde bankaların faiz politikalarında kampanya başlatması sektörü canlandıracaktır.

“Konut sektörü, Türkiye ‘nin belkemiği durumdadır. Ekonomideki yeri ve önemi oldukça büyük olan bir sektörün geliştirilmesi adına atılacak her adım sektör için değil ülkemiz için önemlidir ve kıymetlidir” diyerek Karataş konuşmasını sonlandırdı.

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz