THBB tarafından Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Temmuz Ayı Raporu yayınlandı.

THBB tarafından Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Temmuz Ayı Raporu yayınlandı.

Duman İnşaat

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay Hazır Beton Endeksi Raporu yayınlayarak inşaat sektöründeki yaşanan gelişmeleri meydana çıkarıyor. İnşaat sektörünün en hızlı tüketilen stoklanmadan hızlı şekilde tüketimi olan hazır beton bu sektörün en temel girdilerinden ve bu özelliği ile sektör ile ilgili önemli bir gösterge halini alıyor.

THBB tarafından Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Temmuz Ayı Raporu yayınlandı.

Rapora göre; haziranda gerçekleşen tarihi zirveden sonra temmuz ayı da hareketli şekilde devam etti. THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık  rapor ile ilgili değerlendirmede bulundu: , “Konut kredi faizindeki düşüş konuta olan ilgiyi üst seviyeye çıkardıktan sonra inşaatlar hız kesmeden yoluna devam ediyor. Beklenti Endeksi’nin pozitif tarafta yer aldığı görülüyor ancak Güven Endeksi’nde bir önceki ay gördüğümüz yükseliş temmuzda yerini düşüşe bıraktı. Faaliyet ve Beklenti Endeksleri’nin eşik değerin üzerinde olması, temmuz ayının her anlamda inşaat sektörü açısından olumlu geçtiğini ortaya koymaktadır.” şeklinde konuştu.

Yavuz Işık ekonominin tüm göstergelerinde iyileşme sinyalleri olduğunu ve inşaat sektöründe de etkisinin hissedildiğini söyledi.  “Haziran ayından sonra temmuz ayı da inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri açısından oldukça iyi geçti. TÜİK’in temmuz ayı konut satış verileri henüz açıklanmadı ancak Hazır Beton Endeksimiz temmuz ayında da inşaat sektörünün hız kesmeden faaliyetlerine devam ettiğini göstermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın paylaştığı kredili konut satış verileri de bu hareketliliği işaret etmektedir. Bakanlık verilerine göre, 2020 temmuz ayında ülke genelinde kredili konut satışları geçen yılın temmuz ayına göre 10 kat artarak toplamda 141 bin 434 konut kredili olarak satılmıştır. Kredi faizlerinin düştüğü 1 Haziran'dan itibaren gerçekleşen kredili konut satışı ise 250 bin 792'ye ulaşmıştır. Önümüzdeki dönemde konut satışlarının devam etmesini beklemekle birlikte pandemiyle mücadelede yeni alınabilecek tedbirler gibi ekonomiyi etkileyebilecek belirsizlikler Güven Endeksi’mizde aşağı yönlü bir harekete neden olmuştur.” şeklinde THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz ışık sözlerine ekledi.

İnşaat sektöründeki istihdama ek olarak 600 bin kişilik ek istihdam düşünülürse, sektördeki ivmenin büyümesi istihdam açısından da oldukça önemli.

Raporda yayınlanan endekslere baktığımızda; geçen yıla oranla oldukça olumlu artışlar gerçekleşmiş. Geçen yıla oranla Güven Endeksin de artış görülmesine rağmen endeks değerinin eşik değerin altında olduğu dikkat çekmektedir.

Beklenti Endeksi ise önümüzdeki döneme ilişkin beklentinin olumlu olduğunu ortaya çıkarıyor.

 

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz