Vatandaşlık için yapılan yatırım yüzde kaç?

Vatandaşlık için yapılan yatırım yüzde kaç?

Duman İnşaat

Yabancıların Türkiye'deki yatırımlarının yüzde 18'i vatandaşlık için! İşte en çok yatırım yapan ülke vatandaşları.. .

 

2023 yılında yabancıların Türkiye’de yapılan 40 bin 297 adet gayrimenkul yatırımının % 18’nin vatandaşlık edinimi için olduğu belirlendi.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme analizlerine göre, 2023 yılı itibariyle yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının % 18’i vatandaşlık edinimi oluşturdu. Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 7 bin 335 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında % 61,2’sinin İstanbul’dan edinildiği belirlendi.

 

İSTANBUL'DAKİ YATIRIMCILARIN % 32,5'İ VATANDAŞLIK  İÇİN

EVA Gayrimenkul Değerleme, 2023 yılı itibariyle yabancıların vatandaşlık  edinimi için Türkiye’de yaptıkları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne ait verilere dayalı gayrimenkul yatırımlarını inceledi.

 

Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 7 bin 335 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında % 61,2’sinin İstanbul’dan edinildiği belirlendi. Vatandaşlık için alınan mülklerin % 85,6’sı  İstanbul, Antalya ve Ankara’dan alındığı belirlendi.

 

EN FAZLA YATIRIM YAPAN ÜLKE İRAN

Yabancıların 2023 yılında tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada İran yer aldı.

 

İran’ı Rusya Federasyonu, Irak, Çin, Suudi Arabistan, Afganistan, Azerbaycan, Pakistan, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri izledi.

 

YABANCILARIN İLK TERCİHİ İSTANBUL!

İstanbul’u sırasıyla Antalya, Edirne, İzmir, Muğla, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Mersin ve Yalova takip etti. İstanbul’daki yatırımların % 32,5’i vatandaşlık edinimi için Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2023 yılı itibariyle 13 bin 804 adet gerçekleşti.

 

İLÇELERE GÖRE YABANCI YATIRIMCI DAĞILIMI!

Bu yatırımın da, % 32,5’inin vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi. 2023 yılında yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sırayı İran aldı. Bu ülkeyi Rusya Federasyonu, Irak, Çin, Suudi Arabistan, Afganistan, Azerbaycan, Pakistan, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri takip etti.

 

Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Avcılar, Kağıthane, Bağcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Şişli ve Kartal izledi.

Duman inşaat hayalinizi güvenilir temeller üzerine inşa eder

Duman inşaat konut projeleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir yada satış ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz